Rozwód zaraz po śmierci ukochanej osoby drugim z najbardziej traumatycznych przeżyć dla człowieka. Oczekiwanie, iż będzie on jak spacer w słoneczny dzień z samego założenia jest już błędne. To nie będzie ani łatwe, ani miłe ani przyjemne – nie ma mowy. Nie oznacza to wcale, że nie można sobie tego ułatwiać i odpowiednio się do rozwodu przygotować. Jeżeli tylko masz na to otwartość i gotowość serdecznie zapraszam Cię do wysłuchania dzisiejszego odcinak podcastu „Na Zakrecie”.  Dziś opowiem o 3 elementach jakie należy wziąć pod uwagę rozważając rozwód lub rozstanie. Powiem o tym czego robić absolutnie nie należy.

Można byłoby powiedzieć, że rozwód w zasadzie jest prosty, wystarczy podjąć decyzje i już.
Nic bardziej mylnego.

Rozwód nigdy nie dotyczy jedynie małżeństwa. Prawie w ogóle nie bierze się pod uwagę tego, że rozwodzą się całe rodziny. I co mam tutaj na myśli?

Oczywiste jest, że rozwód dotyka małżeństwa i wspólnych dzieci – jednak fala uderzeniowa sięga tutaj znacznie dalej, ponieważ tak naprawdę rozwodzą się małżonkowie, biorą w tym udział niemal zawsze ich rodzice, bracia, siostry, ciotki wujkowie, przyjaciele czasami sąsiedzi i znajomi. Niemal zawsze przy rozwodach małżonkowie oczekują, że te właśnie osoby opowiedzą się po ich stronie. Nie mnie oceniać, czy te oczekiwania są właściwe czy też nie, ponieważ tak naprawdę wiele osób podczas rozwodu czy rozstania działa pod wpływem ogromnego stresu i z natury oczekuje wsparcia.

Podczas rozwodu tak naprawdę jesteśmy ogromnie samotni choć nie zawsze chcemy to zobaczyć. Jednak prawda jest taka, że na koniec dnia te decyzje, które podejmujemy podczas jakże trudnego okresu – zostają przy nas. I ostatecznie konsekwencje tych decyzji będziemy musieli ponosić sami.

Dlaczego o tym mówię?

Ponieważ pierwszym z trzech elementów jakie należy wziąć pod uwagę myśląc o rozwodzie jest odpowiedź na pytanie, dlaczego? Co nas skłoniło do tej decyzji? Jeśli mielibyśmy odpowiedzieć pisząc na kartce, to co byśmy napisali?

Mówię o tym, ponieważ nie raz widziałam sytuacje, gdzie małżonkowie szantażowali się wzajemnie rozwodem i ta decyzja była podejmowana pod wpływem chwili, jakiejś nagłej sytuacji. Podejmowane było działanie i jak emocje opadły – to trzeba było ten bałagan naprawić. Jeśli dorośli się tak szantażują nawzajem to pół biedy – jednak, kiedy wciągają w to dzieci – rozpoczyna się prawdziwy koszmar i piekło dla tych dzieci. Z tego powodu szczera odpowiedź na pytanie „dlaczego” jest tutaj kluczowa.

I nie myślcie proszę, że tylko i wyłącznie zdrada jest głównym powodem rozpadu małżeństw. Jest wiele czynników, sytuacji i powodów, które determinują tę najtrudniejsza decyzje w życiu- ale o tym innym razem.

Drugi element to wizyta u profesjonalisty.

Kiedyś przeczytałam taki post na FB o Pani, która doradzała w sprawie rozwodów – podobno pisała pozwy. Ten post napisany był tak – nie bierz adwokata – ja Ci wszystko powiem lepiej i do tego taniej. To było przerażające dla mnie i mam ogromna nadzieję, że nikt nie dał nabrać się tej osobie na to prawnicze znachorstwo – ponieważ konsekwencje mogłyby być opłakane. Więc nie mam na myśli takich profesjonalistów – ale przede wszystkim osoby mające prawo do wykonywania zawodu prawniczego. Takim profesjonalistą jest niewątpliwie adwokat.

Warto tutaj powiedzieć o tym, że taka wstępna konsultacja wcale nie musi wiązać się z tym, że zaraz będziemy musieli się decydować na prowadzenie sprawy przez tego właśnie adwokata. Podobnie, to nie jest tak, że taka konsultacja będzie kosztowała fortunę. Warto napisać sobie na kartce wszystkie pytania, które nas nurtują i pójść przegadać naszą konkretną sprawę z adwokatem. O tym, jak wybrać dobrze adwokata będę mówiła w kolejnych odcinkach. Nie polecam szukania odpowiedzi w Internecie – ponieważ tam jest tzw. mydło i powidło – a sprawa rozwodowa będzie w znacznej mierze decydowała o naszym pozostałym życiu – wiec nie przekazujmy naszego losu w ręce przypadkowo znalezionych informacji.

Trzeci element to podjęcie decyzji.

Jeżeli już odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, dlaczego chcemy się rozwieść i skonsultowaliśmy nasz przypadek z adwokatem z pewnością już wiemy jak sprawa rozwodowa może wyglądać w naszym przypadku. Czas na decyzję. Czasami od podjęcia rozmyślania o rozwodzie do podjęcia decyzji mija bardzo dużo czasu- i to jest ok. To bardzo poważna decyzja. Oczywiście można do tego podejść jak do tzw. kanapki- można oczywiście. Jednak pamiętajmy – że konsekwencje tej decyzji będziemy ponosili właśnie my i nikt inny.

Czego robić moim zdaniem nie należy?

Nie polecam w tej fazie rozmyślań- zbyt długiego dyskutowania tego tematu z osobami postronnymi. Nasze małżeństwo to nasza odpowiedzialność. A jeśli mamy dzieci to tym bardziej. Zamiast opowiadać wszystkim wokoło jaka ona była zła i jaki on był okropny- zastanówmy się poważnie nad tym czego my tak naprawdę chcemy – i zrealizujmy to.