
Jak rozwieść się w Polsce?
Proces rozwodowy w Polsce tak naprawdę oznacza formalne zakończenie małżeństwa. Jest to proces, który musi odbyć się przed Sądem Okręgowym. Nie ma, póki co jeszcze możliwości, aby zakończyć małżeństwo w inny sposób aniżeli przed Sądem. Rozwód jest możliwy, wówczas, gdy nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego.
Oznacza to, że małżeństwa już niema, małżonkowie dawno już oddalili się od siebie i nie tworzą już związku. W sensie prawnym oznacza to, że nie istnieją już więzi emocjonalne, fizyczne i gospodarcze pomiędzy małżonkami. Procedura rozwodowa rozpoczyna się od złożenia pozwu rozwodowego, który zawiera podstawowe informacje o małżeństwie, przyczynach rozkładu oraz ewentualnych żądaniach dotyczących alimentów, opieki nad dziećmi, władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi, miejsca ich zamieszkania. Dobrze w tych czynnościach skorzystać z adwokata rozwodowego.
Po złożeniu pozwu do właściwego Sądu Okręgowego, wyznaczany jest termin pierwszej rozprawy, na której przeprowadzane jest postępowanie rozwodowe. W zależności od tego czy sprawa jest skomplikowana – rozwód może być przeprowadzony szybko lub trwać nawet kilka lat. Co do zasady szybkie procesy rozwodowe dotyczą rozwodów bez orzekania o winie, choć czasami te procesy trwają długo – zależy to od rożnych czynników. Ale przede wszystkim od stanowiska stron. Więc bardzo ważne jest, aby przed podjęciem działań dotyczących rozwodu skonsultować się z adwokatem rozwodowym i ustalić strategie rozwodową.
W przypadku rozwodów z orzekaniem o winie – długość postepowania to norma – gdyż Sąd będzie szczegółowo badał, kto przyczynił się do rozpadu małżeństwa, co może znacznie wydłużyć postępowanie. Zwykle wówczas przesłuchiwani są również świadkowie, powoływane są również inne dowody, które mają udowodnić winę w rozpadzie związku małżeńskiego. Często, gdy małżonkowie nie dochodzą do porozumienia w kwestiach dzieci powoływana jest opinie OZSS – o tym będę jeszcze pisała – więc zachęcam do obserwowania moich mediów społecznościowych.
Sąd może również zlecić mediację, zwłaszcza gdy sprawa dotyczy małoletnich dzieci, a małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia np. co do kontaktów z dziećmi. Mediacja rozwodowa ma na celu wypracowanie porozumienia między stronami w kwestiach opieki nad dziećmi. Rozwód kończy się wyrokiem.
Konstytucja gwarantuje każdej osobie występującej przed Sądem dwuinstancyjność postepowania – więc każdy wyrok- w tym również wyrok rozwodowy może zostać zaskarżony apelacją.
adw. Małgorzata LEWANDOWSKA

Małgorzata Lewandowska jest adwokatem wpisanym na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie. Ukończyła Wydział Prawa w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie oraz Studia Doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.