Przesłanki do uzyskania rozwodu

Co tak naprawdę musi się wydarzyć, żeby dostać rozwód w Polsce. Aby Sąd w Polsce mógł orzec rozwód, muszą zaistnieć przesłanki trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Brzmi to bardzo skomplikowanie – jednak wcale takie skomplikowane nie jest. Po prostu oznacza to, że między małżonkami zerwane zostały więzi emocjonalne, fizyczne i gospodarcze, a ich odbudowa nie jest możliwa.

Rozkład więzi emocjonalnych oznacza, że małżonkowie przestali się darzyć się miłością, nie interesują się swoim życiem osobistym, a między nimi zanikła jakakolwiek bliskość. Innymi słowy przestali się kochać. Pytanie o uczucia to też jest jedno z pytań na sprawie rozwodowej.

Zerwanie więzi fizycznych to inaczej brak wspólnego pożycia, czyli stosunków intymnych. Wobec tego, że zgodnie z polskim prawem jest to przesłanka rozwodowa, Sąd będzie pytał małżonków, również o to kiedy ostatni raz współżyli ze sobą. Z kolei rozpad więzi gospodarczych to najczęściej prowadzenie oddzielnych budżetów, brak wspólnie prowadzonego gospodarstwa domowego oraz niezależne podejmowanie decyzji finansowych. Warto tutaj podkreślić, że kiedy strony razem mieszkają – będzie to kwestia tym bardziej istotna.

Sąd nie orzeknie rozwodu, jeśli pomimo rozkładu pożycia na skutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci. Poza tym Sąd może odmówić rozwodu, gdyby miałoby to wpłynąć negatywnie na ich wychowanie i rozwój, lub gdy jedno z małżonków jest poważnie chore i rozwód mógłby pogorszyć jego sytuację życiową.

Istnieje też coś takiego jak względy moralne. Sąd może nie orzec rozwodu, gdyby było to sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, na przykład w przypadku, gdy jedna strona z powodu swojej choroby lub niepełnosprawności mogłaby znaleźć się w wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej i życiowej po rozwodzie. Warto tutaj dodać, że w polskim orzecznictwie sądowym – ale też w przepisach – bardzo popularny jest pogląd – że instytucja małżeństwa nakłada nawet na byłych małżonków obowiązek wzajemnego wsparcia nawet po rozwodzie. Wiec warto o tej kwestii pamiętać.

adw. Małgorzata LEWANDOWSKA

ML_29

Małgorzata Lewandowska jest adwokatem wpisanym na listę adwokatów Izby Adwokackiej w Warszawie. Ukończyła Wydział Prawa w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie oraz Studia Doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.