Witam Cię bardzo serdecznie i zapraszam na dzisiejszy odcinek podcastu: „Mężczyzna podczas rozwodu cz. 2 – kontakty z dziećmi”. Dziś powiem o tym:

  • co to tak naprawdę są kontakty z dziećmi,
  • na jakie kontakty mogę liczyć Panowie podczas rozwodów, ale nie tylko ponieważ podczas rozstań również
  • na co wpływają kontaktu w kontekście władzy rodzicielskiej i alimentów ?

Zapraszam serdecznie.

W znakomitej większości przypadków dzieci pozostają z matkami. To wynika przede wszystkim z tego, że w wielu polskich domach funkcjonuje nadal taki model rodziny właśnie, że kobiety zajmują się domami i rodziną natomiast Panowie zarabiają.

Żeby uciąć w tym momencie wszelkie spekulacje absolutnie nie zamierzam tutaj propagować jakiegokolwiek modelu rodziny czy też opowiadać się za jakimkolwiek. Skoro rodzina wybiera jakiś model to oznacza, że na gruncie tej rodziny właśnie jest on optymalny – przynajmniej w takim czasie, w jakim został wybrany.

Podczas rozwodu i rozstania często strony dochodzą jednak do przekonania, że mogłoby to wyglądać inaczej. I tutaj motywacja może być bardzo różna: może być emocjonalna, a może być czysto ekonomiczna. I skoro to podcast o Panach – to będzie o Panach właśnie w zakresie kontaktów z dziećmi. Wspomniałam tutaj o motywacji ponieważ dość często spotykam się z sytuacją gdzie Panowie wybierają model opieki naprzemiennej właśnie ze względów finansowych czy tez ekonomicznych. O opiece naprzemiennej będzie w następnym odcinku ja natomiast jedynie podkreślę, że jeśli jej pomysł wynika ze względów ekonomicznych, czyli aby nie płacić alimentów – z góry oceniam taki pomysł właśnie jako chybiony. Podkreślam jednak, że nie we wszystkich tego typu przypadkach to będzie motywacja, ponieważ znam osobiście takie sprawy, gdzie to Panowie właśnie lepiej potrafią sprawować opiekę nad dziećmi aniżeli matki. A już stricte o kontaktach – posłuchaj mojego podcastu?